czwartek, 23 września 2010

Komentář Kena Vekslera - 23/09

Po dvou dnech na cestách, ale především poté, co jsem propásl hlavní událost týdne (FOMC), jsem ještě víc než dříve přesvědčen, že celý tento pohyb, jehož jsme nyní svědky, je jednoduše příběh o dolaru, nic víc, nic míň. Slyším vás, jak při čtení tohoto článku řvete na obrazovku. Jasně, jen se ale podívejte tam ven. Svět je naladěn ve prospěch rizika, dluhopisové aukce v eurozóně zaznamenaly velmi zdravý převis poptávky nad nabídkou, a byly tudíž velmi úspěšné, takže o jaké krizi státních dluhů to mluvíte?
Všem vám proto říkám, otevřete oči! Jestli chcete pochopit, proč je to všechno o USD, podívejte se na DXY. Myslím, že odborně se tomu říká „kolaps“. Podívejte se, přátelé, na libru, nikoli na GBPUSD. Na libru, kterou sužuje dramatický výprodej vůči všem měnám s výjimkou USD. Podívejte se na USDCAD (jeden z mála měnových párů, který v tuto chvíli vzdáleně respektuje fundamentální faktory). Bezvýznamné údaje z Kanady v posledních 48 hodinách dolaru sice uškodily, tvrdě ho to zasáhlo, ale když dojde na lámání chleba, je zase zpátky.
Chcete další důkaz? Podívejte se na akciové indexy. V nervozitě před zasedáním FOMC slezly nahoru, aby se po opadnutí počáteční euforie zase vrátily zpátky. Ano, stále je po nich slušná poptávka, ale to je v prostředí, ve kterém zůstávají sazby tak dlouho nízké a ve kterém je další vlna kvantitativního uvolňování otázkou jednoho nebo dvou dalších zasedání, pochopitelné. Spekulanti se samozřejmě poohlížejí po instrumentech s vyššími výnosy a lepší návratností…
Stále mi nevěříte? Pak ale jen na vlastní nebezpečí. Klidně zaplaťte za takto vysoké hladiny EURUSD a nechte se pohřbít v lavině neskutečných rozměrů, která smete vaše stop příkazy. Nebo je vám snad víc po chuti AUDUSD? Zde platí totéž, co pro EURUSD…
Ať už to dopadne jakkoli, dejte na má slova, že svět omrzí mít tak dramatický objem krátkých pozic ve velkém dolaru a (asi tak za týden) za to zaplatí, přičemž se bude strašně divit, co se to vlastně stalo.
Co se týče dat, příliš toho dnes v plánu není a pravděpodobně budeme pokračovat stejným tempem jako v posledních pár dnech. Tzn. nákup EURUSD při poklesu, USDCAD v úzkém pásmu s větším rizikem směrem nahoru než směrem dolů, GBPUSD se potácí mezi stopy nahoře a dole, po AUDUSD je stále poptávka a nakupuje se při poklesech, EURJPY stále vypadá konstruktivně nad 112,60 apod.
A pokud jde o úrovně a ideje, tak tady jsou:
EURUSD: Stále si myslím, že tohle štěně během dne vyběhne nahoru, ale... Předpokládám, že limitní hodnotou bude 1,3470 a na spodní straně bude důležitá hranice 1,3350/80
USDCAD: Obchodujte ve stávajícím rozpětí se silným příklonem k otevírání dlouhých pozic, první překážka na 1,0350, se stopy nad touto hodnotou, aby nás poté (pokud ji překoná) vynesl k 1,0380/0410. Při poklesu k 1,0230/60 si zaslouží nákup.

wtorek, 21 września 2010

USD před dnešním zasedáním FOMC pokračuje v oslabování.

EUR přežilo během včerejšího obchodování počáteční výprodej poté, co ratingová agentura Fitch vyjádřila znepokojení ohledně řeckého dluhu. Jednotná měna se však udržela na hranici 1,30 a nakonec uzavřela uprostřed pásma. GBP se po zveřejnění slabých dat v oblasti bydlení a nižšího počtu schválených hypoték stala na trhu otloukánkem. Trochu ji ale zachránilo prohlášení agentury Moody’s, která zopakovala, že hodnocení AAA pro Velkou Británii pravděpodobně obstojí i v době současných ekonomických problémů. SEK se po počátečním oslabení v souvislosti s patovou situací po švédských parlamentních volbách vzpamatovala, když se začalo spekulovat o možném vytvoření většinové koalice a když došlo k širšímu vzestupu ochoty riskovat. Komoditní blok následoval příkladu AUD po jestřábích komentářích RBA a růstu cen ropy.

Data z USA byla spíše druhořadého významu. Index trhu s bydlením NAHB se drží na utlumených 13 namísto očekávaného vzestupu na 14, ale akciové trhy před dnešním večerním oznámením FOMC pokračovaly v dalším růstu. Wall Street uzavřel na své nejvyšší úrovni za poslední čtyři měsíce, přičemž DJIA přidal 1,37 %, S&P +1,52 % (prolomil klíčovou rezistenci na úrovni 1130/35) a Nasdaq +1,74 %.

Asijská seance byla relativně klidná, pozornost trhu se obrací k oznámení FOMC, které bude zveřejněno dnes během dne. Pokud jde o uveřejněné údaje, jedinou zprávou, která přinesla trochu vzrušení, byl zápis z jednání RBA, i když včerejší komentáře guvernéra RBA G. Stevense tomuto oznámení poněkud vzaly vítr z plachet. Zápis z jednání, ve kterém RBA ponechala již na svém čtvrtém jednání v řadě úrokové sazby na nezměněné úrovni, vyzněl pro místní ekonomiku právě tak optimisticky a zdůrazňoval, že v určitém okamžiku by vyšší sazby byly potřeba, aby zkrotily inflaci, pokud by se její ústřední scénář růstu uskutečnil podle trendu nebo těsně nad ním, a dodával, že vysoké úrovně využívání zdrojů mohou mít za následek tlak na snižování mezd. Členové bankovní rady poznamenali, že rizika poklesu hrozí i nadále z vnějšku, zejména pokles v USA nebo zeslabení čínského nebo asijského růstu. Na včerejší Stevensovy jestřábí komentáře již australské trhy úrokových sazeb zareagovaly započítáním zvýšením sazby o 25 bazických bodů do prosince, takže dnešní reakce byla tlumenější.

V Evropě nás čeká další klidný den, jedinými uveřejněnými údaji budou švýcarská obchodní data a peněžní zásoba, spolu s britskými veřejnými financemi. Z Kanady uslyšíme o indexu spotřebitelských cen a z USA přijdou údaje o započaté výstavbě/počtu vydaných stavebních povolení. Zítra brzy ráno nás čeká veledůležité oznámení FOMC. Naší vyhlídku ohledně FOMC jsme nastínili ve včerejším článku, je možné si ji přečíst zde.