piątek, 4 listopada 2011

4.11. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym: takie sobie

Mads Kofoed, Macro Strategist, Saxo Bank

Kolejny „taki sobie” raport o zatrudnieniu?Pomimo tego że dziś będziemy mieć też wiele innych wydarzeń, raport o zatrudnieniu z największej gospodarki świata niewątpliwie okaże się głównym źródłem wpływu na rynek (analitycy spodziewają się zmiany liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 95 tysięcy, przy rozrzucie prognoz od 50 do 150 tysięcy).



Dane październikowe dotychczas okazywały się dość bliskie poziomów wrześniowych – obydwa indeksy ISM nieznacznie spadły, indeksy zaufania tracą nieco bardziej, zaś liczba pierwszych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nadal się poprawia, nawet jeśli są to bardzo umiarkowane zmiany.

Ostatnio po raz pierwszy od początku sierpnia spadła poniżej 400 tysięcy, choć po korekcie w przyszłym tygodniu może równie dobrze powrócić powyżej tego progu. Tak czy inaczej, trend jest spadkowy.

Wracając do wrześniowego raportu o zatrudnieniu – większość analityków nie dostrzega bardzo wyraźnego zwiększenia liczby pracowników według badania gospodarstw domowych. Wszyscy patrzą na główne dane o liczbie miejsc pracy, podczas gdy według badania gospodarstw domowych zatrudnienie wzrosło o 331 tysięcy w sierpniu i ponownie o 398 tysięcy we wrześniu.

Trzeba przyznać, że ten szereg jest znacznie bardziej zmienny od głównych danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, jednak nawet trzymiesięczna średnia krocząca wskazuje na solidny wzrost o 230 tysięcy stanowisk.



Nie zawsze cieszący się najlepszą reputacją indeks ADP nadal sugeruje tymczasem, solidną, a może nawet imponującą poprawę w sektorze prywatnym. Wrześniowy wzrost skorygowano do 116 tysięcy, podczas gdy w październiku firma ADP odnotowała 110 tysięcy nowych miejsc pracy w tym sektorze.

Ponadto mierzący jedynie aktywność w zakresie ogłoszeń internetowych indeks Monster wzrósł w październiku o 0,7%, podczas gdy liczba likwidowanych stanowisk pracy według firmy Challenger wzrosła o 12,6% r/r (choć spadł w stosunku do anormalnego wyniku wrześniowego na poziomie 212%).