wtorek, 6 grudnia 2011

6.12. Australijski bank centralny tnie stopy, ale krajowa waluta nadal waha się wraz z apetytem na ryzyko

John Hardy, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Dolar australijski ostatnio trochę oberwał, chociaż wydaje się, że rynek uzależnia kurs tej waluty wyłącznie od apetytu na ryzyko. Sytuacja w tym zakresie nie jest jednak do końca jasna, a my zastanawiamy się, czy mieszkańcy Antypodów nadal nie są nieco przesadnie zadowoleni ze status quo.

Australijski bank centralny tnie stopy
Komunikat australijskiego banku centralnego (RBA) okazał się bardzo zrównoważony, jeżeli weźmie się pod uwagę to, co dzieje się zagranicą. Zasygnalizowano utrzymującą się potrzebę łagodzenia polityki monetarnej, zaś kontrakt futures na australijski indeks STIR zyskał około 11 ticków, odrabiając prawie połowę ostatnich strat, a zatem rynek ponownie zaczął dyskontować pewne dodatkowe łagodzenie.

Biorąc jednak pod uwagę kiepską końcówkę wczorajszej sesji nowojorskiej i dzisiejszą słabość rynków azjatyckich, można powiedzieć, że spadek dolara australijskiego był raczej umiarkowany. Wydaje się, że RBA na razie nie ma zamiaru wszczynać alarmu.

W najbliższej przyszłości
Zwróćcie uwagę na październikowe niemieckie zamówienia publiczne, ponieważ zwykle okazują się one dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym niemieckiej produkcji przemysłowej. Choć dane te są nieco stare, gwałtowność wrześniowego spadku była wyraźnie zauważalna.

Pod koniec dnia warto natomiast zainteresować się komunikatem w sprawie stóp procentowych Banku Kanady. Rynek neutralnie podchodzi do prognoz tamtejszej polityki monetarnej, ponieważ bank już od ponad roku utrzymuje główną stopę na poziomie 1,00%. Niemiłe niespodzianki związane z danymi ekonomicznymi pogarszały sytuację Kanady w ostatnim miesiącu, przyczyniając się go ogólnego obniżenia perspektyw.

Najbliższe wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny w czasie GMT)
Germany Oct. Factory Orders – Niemcy (11.00)
Pozwolenia na budowę za październik – Kanada (13.30)
Przemówienie Svante Oeberga z Riksbanku – Szwecja (14.00)
Komunikat w sprawie stóp procentowych Bank of Canada – Kanada (14.00)
Zeznania Daniel Tarullo z Fedu przed komisją senacką Committee – Stany Zjednoczone (15.00)
Ivey PMI za listopad – Kanada (15.00)