poniedziałek, 28 lutego 2011

Equity Kickoff: Ropa nieco tanieje, akcje nieco drożeją

http://www.saxobank.pl/

Europejskie rynki akcji zaczną wyżej w związku z tym, że Kadafi traci wpływy w Libii, a ropa nieco tanieje. Publikacjami, które wyznaczą dziś kierunek, będą raport o wynikach finansowych HSBC (8.15 GMT) i dane o inflacji CPI w strefie euro (10.00 GMT).


Wiadomości o słabnięciu reżimu Kadafiego z pewnością pomogą europejskim rynkom akcji, ponieważ ropa powinna w rezultacie nieco stanieć. Jak już tu jednak wspominaliśmy, naszym zdaniem obecne zaburzenia na rynku ropy utrzymają się jeszcze przez miesiąc lub dwa – ceny mogą jeszcze wzrosnąć. Tak czy inaczej, nastroje rynkowe niewątpliwie w wysokim stopniu zależą od kierunku zmian cen ropy, na który wpływa postrzeganie bezpieczeństwa jej dostaw.

HSBC, brytyjski megabank, opublikuje dziś o 8.15 GMT swój raport o wynikach finansowych, zaś inwestorzy z pewnością będą mu się przyglądać. Znacząca część zysków banku pochodzi z Azji, a zatem w przeciwieństwie do większości pozostałych banków HSBC w trakcie kryzysu nie musiał dokonywać poważnych odpisów, które doprowadziłyby do problemów z wypłacalnością. Oczekuje się, iż zysk na akcję za cały rok 2010 r. wyniesie 0,783 GBP w stosunku do 0,408 GBP w 2009 r., czyli praktycznie się podwoi. Warto również wspomnieć o sprzedaży, która zgodnie z prognozami ma spaść z 78,631 mld funtów brytyjskich do 68,612 mld funtów w 2010 r., co sprawia, że marże znacząco wzrosły. Jeżeli wyniki te faktycznie uda się zrealizować, z pewnością wywrą one pozytywny wpływ na akcje europejskich banków – przyglądajcie się zatem kursom innych tuzów takich jak Barclays, Deutsche Bank czy BNP Paribas.

Tocząca się obecnie na rynkach dyskusja dotycząca inflacji będzie dziś kontynuowana po publikacji (o 10.00 GMT) inflacji CPI w strefie euro. Oczekuje się, iż główna stopa inflacji r/r pozostanie niezmieniona, podczas gdy w skali m/m ma wzrosnąć z -0,6% do 0,6%. Oczywiście właśnie taki rozwój sytuacji doprowadził do wzrostu oczekiwań dotyczących podnoszenia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny jeszcze w tym roku. Należy jednak pamiętać, że wzrost stóp procentowych oznaczać będzie wyrok dla krajów Europy Południowej, ponieważ dotychczas nie wprowadzono żadnych trwałych rozwiązań pozwalających na ograniczenie ich zadłużenia.

Wiadomości FX: W Azji nieznacznie rośnie apetyt na ryzyko

http://www.saxobank.pl/

Na początku sesji azjatyckiej w odpowiedzi na niskie otwarcie rynków akcji, waluty ogólnie poszły w dół. Jednak tuż przed lunchem sytuacja się odmieniła, a indeks Shanghai powrócił powyżej zera. Być może miało to związek z weekendową wypowiedzią Warrena Buffeta.


Z tematów geopolitycznych – w weekend premier Tunezji podał się do dymisji. Do tego dochodzi fala protestów ulicznych oraz ewakuacja cudzoziemców na terytorium Libii. Kadafi zignorował nowe sankcje ONZ i ogłosił, że pokona protestujących. W swoim liście do akcjonariuszy Warren Buffet oznajmił, że najlepsze czasy dla USA jeszcze nadejdą i że należy zignorować negatywnie nastawionych komentatorów (czyżby chodziło o nas?).

Podczas dzisiejszej sesji europejskiej mamy indeks cen importu w Niemczech, PPI, dynamikę sprzedaży detalicznej i bilans handlowy w Szwecji oraz inflację CPI w strefie euro. Na koniec miesiąca podczas sesji północnoamerykańskiej poznamy kanadyjski PKB za grudzień oraz – w USA – poziom wydatków/przychodów osobistych, chicagowski PMI, liczbę domów oczekujących na sfinalizowanie sprzedaży oraz indeks aktywności w przemyśle wytwórczym Fedu z Dallas. Do tego dojdą wystąpienia Dudleya i Rosengrena z Fedu. Z punktu widzenia wydarzeń i danych gospodarczych obecny tydzień zapowiada się ciekawie – czekają nas m.in. dane o ISM/PMI, posiedzenie RBA, wystąpienie Bernanke oraz raport o poziomie amerykańskiego zatrudnienia.

Na amerykańskim froncie danych publikacje były raczej mieszane – PKB za czwarty kwartał został skorygowany w dół do 2,8% kw/kw (w skali roku). Obniżony został również poziom wydatków osobistych, podczas gdy wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan zwyżkował do 3-letniego maksimum z poprzednich 75,1 do 77,5, przekraczając prognozowane 75,5. Giełda na Wall Street odzyskała kondycję, gdy spadła cena ropy naftowej. Indeksy zanotowały pierwszą zwyżkową sesję od czterech dni, lecz i tak w skali tygodnia znajdują się na minusie. DJIA zyskał 0,51%, S&P 1,06%, a Nasdaq 1,58%.

Życzę Wam wspaniałego tygodnia.