środa, 9 listopada 2011

9.11.Waluty mają trudności ze skorzystaniem na dobrych danych o chińskiej inflacji CPI i PPI

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Po tym jak premier Berlusconi uzyskał poparcie dla budżetu (czytaj: wotum zaufania) bez absolutnej większości (choć wspomniał o zamiarze ustąpienia po wdrożeniu środków oszczędnościowych) euro zyskiwało w Azji, jednak jego kursy nieszczególnie zmieniały się w stosunku niedawnych parametrów technicznych.

Wydarzeniem dnia było opublikowanie chińskich danych o inflacji CPI i PPI za październik. Przed zaplanowaną publikacją październikowych danych chiński premier Wen Jiabao zauważył, że ceny krajowe ostatnio znacząco spadły, co tylko dodało inwestorom optymizmu, gdy dowiedzieli się, że inflacja CPI zmalała z 6,1% do 5,5% (zgodnie z oczekiwaniami), podczas gdy inflacja PPI straciła jeszcze więcej, spadając z 6,5% do 5,0% w stosunku do prognoz na poziomie 5,8%.

Był to najniższy tegoroczny odczyt PPI, co dobrze wróży poziomom inflacji u progu kolejnego roku. Bezpośrednio przed publikacją para EURUSD przebiła poziom oporu 1,3850 (mówiono o tym, że występują tu bariery związane z opcjami), jednak była to klasyczna reakcja „kupuj plotki i sprzedawaj fakty”, ponieważ po tym wahnięciu para zaczęła nieco tracić.

W Wielkiej Brytanii ceny sklepowe BRC w październiku nadal spadały, zaś inflacja w skali rocznej osiągnęła 2,1% w stosunku do 2,7% w poprzednim miesiącu i czerwcowego szczytu cyklu na poziomie 2,9%. W trakcie sesji azjatyckiej dowiedzieliśmy się też o obniżeniu przez CBI prognoz wzrostu dla Wielkiej Brytanii z 1,3% do 0,9% w 2011 r. i z 2,2% do 1,3% w 2012 r.

Najbliższe wydarzenia ekonomiczne
(wszystkie godziny w czasie GMT)
• Wnioski o kredyty hipoteczne MBA – Stany Zjednoczone (12.00)
• Ceny nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym – Kanada(13.30)
• Przemówienie przewodniczącego Fedu Bena Bernanke – Stany Zjednoczone (14.30)
• Zapasy hurtowe – Stany Zjednoczone (15.00)

9.11. Europejscy liderzy walczą o życie, a w Chinach ochłodzenie

Mads Kofoed, Macro Strategist, Saxo Bank



Chińczycy zdejmują nogę z hamulca

Maszyniści chińskiej gospodarki powoli, ale pewnie zdejmują nogę z hamulca, ponieważ obecnie napotyka ona niekorzystne wiatry – zwłaszcza związane z niższym popytem (eksportowym) i podwyżkami stóp. Wczoraj opublikowano masę danych, które potwierdzają ten trend słabszego wzrostu.

Inflacja na poziomie zarówno konsumenckim, jak i producenckim zmalała do odpowiednio 5,5 i 5 procent w stosunku do 6,1 i 6,5 procent w poprzednim okresie i oczekiwań na poziomie 5,5/5,8%, przy czym inflacja cen żywności spadła do 11,9% w skali roku w stosunku do 13,4% w poprzednim okresie – był to główny czynnik wpływający na spadek odczytu inflacji CPI.

Wzrost cen nie jest jednak jedynym wskaźnikiem, który spowalnia, ponieważ również produkcja przemysłowa spadła do 13,2% r/r (oczekiwania 13,4% i 13,8% w poprzednim okresie), podczas gdy sprzedaż detaliczna osiągnęła 17,2% (oczekiwania 17% i 17,7% w poprzednim okresie). Było to najniższe tempo wzrostu produkcji przemysłowej od października 2010 r., kiedy to na krótko osiągnęło ono 13,1%, zanim ponownie przyspieszyło do szczytu na poziomie 15,1% w czerwcu bieżącego roku.

Czy dane o zapasach hurtowych w Stanach Zjednoczonych wpłyną na PKB?Po tym jak w zeszłym miesiącu Biuro Analiz Ekonomicznych przedstawiło swoje pierwsze oszacowanie PKB Stanów Zjednoczonych w III kwartale, jednym z brakujących elementów układanki były zapasy – stąd dzisiejszy raport o zapasach hurtowych może zapewnić pierwsze wskazówki dotyczące korekt wstępnego oszacowania wzrostu PKB w skali rocznej kw./kw. w III kwartale na 2,5%.

Analitycy spodziewają się wrześniowego wzrostu zapasów hurtowych, które stanowią mniej więcej jedną czwartą wszystkich zapasów, o 0,5% po sierpniowym wzroście o 0,4%