środa, 16 listopada 2011

16.11. Euro nadal pod presją: problem długu UE dalej przyciąga uwagę inwestorów

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Po otwarciu w Azji para EURUSD odbiła się w stosunku do nowojorskich dołków, jednak wkrótce ponownie straciła i przebiła je od góry, przy okazji aktywując stopy. Sugerowano, że głównym katalizatorem tych spadków był raport informujący o tym, że wiodący chiński deweloper może obniżyć ceny nieruchomości oferowanych w Szanghaju o 20%.

Tak czy inaczej, szkody zostały wyrządzone – poza tym w rezultacie braku innych bodźców w Azji mieliśmy do czynienia z największymi w tym tygodniu wahaniami. Pojawiły się jedynie drugorzędne publikacje danych, takie jak australijski indeks wskaźników wyprzedzających Westpac, który spadł we wrześniu o 0,3%, ale w odniesieniu do najbliższych 3–9 miesięcy nadal wykazuje solidny wzrost na poziomie 3,3%, co mniej więcej pokrywa się z wynikającym z trendu długoterminowego poziomem 3,2%.

Wskaźnik jednoczesny, czyli lepiej opisujący sytuację bieżącą, znalazł się jednak znacznie poniżej trendu długoterminowego na poziomie 2,7%, osiągając zaledwie 0,9%.

Euro było wczoraj w ofensywie na sesjach europejskiej i amerykańskiej, zaś uwaga inwestorów ponownie skupiła się na rentownościach obligacji państw UE. Jako pierwsze ucierpiały obligacje austriackie, w związku z którymi pojawiły się informacje o możliwym obniżeniu ratingu, chociaż później przyznano, iż zbliżająca się wizyta przedstawicieli agencji Moody’s była zaplanowana i rutynowa.

Obligacje włoskie ponownie przekroczyły tymczasem poziom 7% w związku z pogłoskami o możliwości kolejnego obniżenia ratingu pomimo intensyfikacji skupu obligacji przez EBC.

Najbliższe wydarzenia ekonomiczne
(wszystkie godziny w czasie GMT)
• Wnioski o hipoteki MBA – Stany Zjednoczone (12.00)
• Inflacja CPI – Stany Zjednoczone (13.30)
• Przemówienie Sarah Dahlgren z Fedu – Stany Zjednoczone (14.00)
• Przepływy TIC – Stany Zjednoczone (14.00)
• Produkcja przemysłowa – Stany Zjednoczone (14.15)
• Wykorzystanie mocy produkcyjnych – Stany Zjednoczone (14.15)
• Indeks rynku nieruchomości mieszkalnych NAHB – Stany Zjednoczone (15.00)
• Przemówienie Jeffreya Lackera z Fedu – Stany Zjednoczone (16.15)
• Przemówienie Erika Rosengrena z Fedu – Stany Zjednoczone (1.45)