Přes noc na sebe upoutal pozornost JPY, když další vlna slabých dat z USA poslala USDJPY dolů až na 15letá minima a EURJPY v návaznosti na to poklesl na 9letá minima. Prodej existujících domů v USA se meziměsíčně propadl o alarmujících 27,2 %, což je výsledek mnohem horší než již tak pesimistický odhad -13,4 % a představuje 15leté minimum. Podepsalo se na něm ukončení státního programu daňových úlev. Pokud jde o další údaje, index výrobní aktivity richmondského Fedu byl poněkud lepší, než se předpokládalo – 11 oproti předchozím 16 a očekávaným 8.
Nedostatečně razantní rétorika japonských představitelů (ministr financí J. Noda na tiskové konferenci jen zopakoval předchozí komentáře) dala zjevně zelenou propadu USDJPY, ačkoli se páru později podařilo posílit, když místní noviny Nikkei Shimbun přinesly zprávu o tom, že japonské ministerstvo financí uvažuje o jednostranné intervenci na trhu v podobě prodeje JPY, pokud spekulanti vytlačí cenu této měny příliš vysoko. Na počátku asijského obchodování jsme se také ze strany ministra financí J. Nody dočkali „ostřejších“ komentářů v tom smyslu, že ministerstvo financí úzce spolupracuje s japonskou centrální bankou a s „velkým zájmem“ sleduje vývoj směnného kurzu a v případě potřeby přijme příslušná opatření v měnové oblasti.
Z dalších událostí: GBP se během obchodování pod vlivem komentářů člena Výboru pro měnovou politiku BoE M. Weala o možné druhé recesi spíše prodávala, zatímco komoditní měny zasáhl propad cen ropy pod 72 USD za barel a všeobecně převládající averze vůči riziku. EUR se podrobilo vrtochu pohybů amerického dolaru, ale později po snížení irského ratingu ze strany S&P se dostalo pod tlak. Vzhledem k tomu, že USDJPY je nyní zjevně pohodlně usazen pod 85,0, byli obchodníci v Asii nervózní z obavy, že pokud stlačí USDJPY zpět na minima, podráždí tím japonské úřady. Komentáře J. Nody přispěly k pomalému posílení měnových párů s JPY, ale akciové trhy byly statické, obchodování otevřely s cenovou mezerou směrem dolů.
Údaje o obchodní bilanci Japonska za červen naznačují, že ekonomiku i nadále poháněl vývoz, který ovšem již třetí měsíc v řadě klesá a růst tudíž zpomaluje. Růst vývozu v hodnotě +23,5 % v ročním vyjádření překonal očekávání, ale oproti červnovým 27,7 % zpomalil. Hlavní vývozní destinací zůstává Čína, kde byl zaznamenán meziroční růst exportu o 22,7 %, přičemž celkově více než polovina japonského vývozu plyne obecně do asijských zemí. U dovozu je patrná oslabující poptávka a roční růst zpomalil na hodnotu 15,7 %, která nevěští slibnou budoucnost.
V Evropě čekáme údaje o důvěře ve Švédsku, index IFO z Německa a nezaměstnanost v Norsku. Z americké seance přibudou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, prodeje nových domů a indexy cen domů, a to jak z USA, tak z Kanady.
środa, 25 sierpnia 2010
Subskrybuj:
Posty (Atom)