czwartek, 22 września 2011

22.9.Macro Update: Po FOMC: europejskie PMI, wskaźniki zaufania, wskaźniki wyprzedzające USA

Mads Kofoed, Macro Strategist, Saxo Bank

Rynek spodziewał się Operation Twist i dostał dokładnie to, na co czekał (patrz również: nasze wczorajsze podsumowanie, w którym podajemy więcej szczegółów). Brak niespodzianek, negatywne komentarze dotyczące gospodarki, a także to, że inwestorzy „nagle” zdali sobie sprawę z tego, iż operacja może zaszkodzić zyskom banków, przyczyniły się do spadku apetytu na ryzyko – S&P 500 zakończył dzień aż o 3% niżej.

W sytuacji, w której rynek zacznie powoli zapominać o FOMC, możemy znów przypomnieć sobie o Europie – pomoże nam w tym seria publikowanych dziś wskaźników PMI zarówno ze strefy euro, jak i Niemiec.



Spodziewany wzrost wskaźników wyprzedzających USA
Analitycy spodziewają się, że wskaźniki wyprzedzające potwierdzą ujawnioną w sierpniu ogólną słabość, rosnąc o zaledwie 0,1% m/m. Oczekuje się, że kiepski wynik wskaźnika przeciętnej liczby przepracowanych godzin w sektorze produkcyjnym (waga: 0,27%) mniej więcej zrównoważy pozytywny wpływ podaży pieniądza M2 (waga: 0,32%) i spreadu stóp procentowych (waga: 11%). Ciągłe (intensywne) zwiększanie się podaży pieniądza może świadczyć o wyniku lepszym od oczekiwanego przez analityków wzrostu o 0,1%



Liczba pierwszych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych nadal zbyt wysoka
Słabość rynku pracy odzwierciedlają również cotygodniowe dane o liczbie pierwszych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, która od dawna utrzymuje się powyżej 400 tysięcy – zeszłotygodniowy odczyt na poziomie 428 tysięcy okazał się najwyższy od 24 czerwca.

22.9. Wiadomości FX: Fed wdraża Operation Twist na pełną skalę; dolar zyskuje

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych ogłosiła w środę wprowadzenie Operation Twist na pełną skalę – celem jej działań ma być wsparcie dla poprawy sytuacji gospodarczej w sytuacji, w której członkowie Fedu martwią się o jej trwałość.

Niemal odruchową reakcją rynku było spłaszczenie krótszego końca krzywej rentowności, jednak to wzmianka Fedu o „znaczących ryzykach spadków” w prognozie gospodarczej, a także napięcia finansowe związane z europejskim kryzysem zdominowały nastroje na pozostałych rynkach. Poszukujący bezpiecznych przystani gracze wywindowali indeks dolara do najwyższego poziomu od końca lutego, zaś waluty „ryzykowne” znacząco traciły.

W ramach Operation Twist planuje się sprzedaż skarbowych papierów o wartości 400 mld $, z terminem zapadalności poniżej 3 lat, a także zakup obligacji o tej samej wartości w sektorze 6–30 lat. Fed ogłosił ponadto, że zamierza ponownie zainwestować środki z wcześniejszego wykupu agencyjnych obligacji zabezpieczonych hipotecznie (MBS) raczej na rynku MBS niż na rynku obligacji skarbowych, aby wesprzeć rynek hipoteczny.

Po rozpoczęciu sesji azjatyckiej waluty ustabilizowały się na niższych poziomach. Dolar nadal był w cenie – pojawiły się pogłoski o tym, że na interwencję zdecydował się Bank Korei, który zamierzał spowolnić spadek notującego tegoroczne minima wona. Przyczyniło się to do zahamowania porannego rajdu euro, ponieważ inwestorzy spodziewali się, że południowokoreańskie władze zdecydują się na pewne rebilansowanie rezerw. Mocniejszy dolar amerykański doprowadził do tego, że para AUDUSD po raz pierwszy od początku sierpnia zaczęła testować parytet.

Na froncie danych okazało się, że gospodarce nowozelandzkiej w II kwartale ledwie udawało się utrzymywać głowę nad wodą – za okres ten ogłoszono wzrost na poziomie 0,1% kw./kw. i 1,5% r/r, sugerując, że tutejszy bank centralny najprawdopodobniej utrzyma rekordowo niskie stopy procentowe przez cały 2012 r.