czwartek, 25 sierpnia 2011

25/8 - Macro Update: Rynki akcji spokojne przed Jackson Hole

Mads Kofoed, Macro Strategist, SAxo Bank

Macro Update: Rynki akcji spokojne przed Jackson Hole
Kontrakty futures na akcje zasadniczo poruszały się od wczoraj w trendzie bocznym, ponieważ inwestorzy coraz bardziej skupiają się na zaplanowanym na jutro wystąpieniu przewodniczącego Fedu Bena Bernanke. Na dodatek dzisiejszy kalendarz nie zawiera zbyt wielu publikacji, które mogłyby wstrząsnąć rynkami – trend poziomy na rynku akcji przed wystąpieniem w Jackson Hole wydaje się zatem prawie pewny.

Złoto tymczasem kontynuuje spadki – obecnie traci 6% od początku tygodnia i 9% w stosunku do wtorkowego szczytu na poziomie 1913,50.

Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA powyżej 400 tysięcy?
Niedawna poprawa w zakresie liczby pierwszych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (czterotygodniowa średnia krocząca spadła do 402 500 w stosunku do majowego szczytu na poziomie 440 300) pojawiła się we właściwym momencie, gdy wiele wskaźników sugeruje pogorszenie stanu gospodarki – nadal jednak występują trudności z trwałym spadkiem poniżej 400 tysięcy, co wskazuje na dalszy stały, choć niewystarczający do istotnego obniżenia obecnie wynoszącej 9,1% stopy bezrobocia wzrost liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 50–100 tysięcy.

Uwaga: prezes Apple, Steve Jobs, rezygnuje: mimo że dzisiejsza sesja zapowiadała się spokojnie, wahania kursu Apple mogą nieco zwiększyć dynamizm, ponieważ rynki właśnie dowiedziały się, że Steve Jobs zrezygnował ze stanowiska prezesa. Zostanie on zastąpiony przez Tima Cooka, podczas gdy Jobs zachowa stanowisko przewodniczącego zarządu. Na początku sierpnia Apple przez jakiś czas cieszyło się najwyższą kapitalizacją na świecie – pobiło nawet koncern Exxon.

25/8 - Wiadomości FX: CME prowokuje spadek cen złota – gratka dla łowców okazji

Andre Robinson, Forex Strategist, Saxo Bank

Azjatyccy inwestorzy z rynku walutowego zadowolili się spokojnym czekaniem na piątkową konferencję w Jackson Hole, jednak po drastycznym spadku spowodowanym podwyższeniem przez CME wymaganego depozytu o 27% na rynku złota pojawili się łowcy okazji – w rezultacie z rynku azjatyckiego uciekli praktycznie wszyscy kupujący.

Poza tym w trakcie sesji mieliśmy raczej niewiele danych, zaś zbliżająca się konferencja w Jackson Hole sprawiła, że pary walutowe poruszały się w wąskich, poziomych kanałach, chociaż wzrosty akcji utrzymywały się pomimo posesyjnej wyprzedaży na Wall Street.

W Europie możemy spodziewać się danych o sprzedaży CBI, podczas gdy pod koniec sesji będzie przemawiać reprezentujący Bank Anglii Marin Weale. Sesja amerykańska koncentrować się będzie wokół cotygodniowych danych o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, a także indeksu zaufania konsumentów Bloomberg.

W trakcie sesji europejskiej i amerykańskiej odnotowano nieco większą zmienność na rynku złota, zaś w świetle reflektorów znalazł się funt brytyjski. Euro początkowo się umocniło, pozbywając się negatywnego wrażenia związanego z rozczarowującymi wynikami badania IFO (indeksu oczekiwań, który osiągnął poziom najniższy od grudnia 2009 r.), jednak ostatecznie nie udało mu się powrócić w okolice 1,45.

Dolar w trakcie sesji amerykańskiej zyskiwał – indeksowi udało się powrócić na poziom 74,0, gdy Biuro Budżetowe Kongresu zmniejszyło o połowę prognozowany poziom deficytu budżetowego Stanów Zjednoczonych.

Lepsze od oczekiwań dane o amerykańskich zamówieniach dóbr trwałych w lipcu (+4,0% w stosunku od oczekiwań na poziomie 2,0% i -1,3% po korekcie w górę w poprzednim okresie) również sprzyjały nastrojom nabywców dolara – dodatkowego dynamizmu dodało Zielonemu ograniczenie oczekiwań dotyczących jutrzejszego wystąpienia przewodniczącego Bernanke. Inwestorzy z Wall Street zostali tymczasem zachęceni lepszymi danymi i niższą prognozą deficytu, w rezultacie czego S&P rósł trzeci dzień z kolei – stracił jednak, kiedy kurs Apple spadł po ogłoszeniu rezygnacji przez Steve’a Jobsa.