środa, 30 marca 2011

Jastrzębie z Fedu dochodzą do głosu

Kluczowym wydarzeniem podczas sesji azjatyckiej było wystąpienie Fishera z Fedu, który oznajmił, że zagłosuje przeciw wszelkim próbom wydłużenia QE2 w drugim półroczu (nie jest to niespodzianka), na co rynek zareagował mocnym wzrostem kursu dolara.


Gdzie indziej wolumen raczej znów rozczarował, a większość walut utrzymywała się w wąskich zakresach.

Dolar nowozelandzki wykazał zaskakującą siłę pomimo pokaźnego spadku liczby udzielonych pozwoleń na budowę w lutym (-9,7% m/m wobec oczekiwanych -1,0% i poprzednich +9,1%). Dane te zostały jednak w dużej mierze zniekształcone przez trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce w Nowej Zelandii, na co inwestorzy wzięli odpowiednią poprawkę.

Reszta sesji upłynęła pod znakiem publikacji takich danych jak aktywność produkcji w Japonii, która wypadła lepiej od oczekiwań (pamiętajmy, że są to dane za luty – przed trzęsieniem ziemi i tsunami). Z kolei dane o liczbie wolnych etatów w Australii wypadły raczej średnio – ich liczba wg DEWR wzrosła w marcu o 0,6% m/m (pierwszy wynik dodatni od września ubiegłego roku), podczas gdy dane za luty uległy pogorszeniu o 1,7% w ujęciu kwartał do kwartału.

Na amerykańskim froncie danych indeks cen nieruchomości w Stanach Zjednoczonych S&P/CaseShiller stracił mniej niż prognozowano (-0,22% wobec -0,44%), jednak marcowy wskaźnik zaufania konsumentów rozczarował spadając ze skorygowanych poprzednio 72,0 do 63,4 wobec oczekiwanych 65,0.

Dzisiejsza sesja europejska to indeks brytyjskiego sektora usługowego oraz dynamika sprzedaży wg CBI, wskaźniki zaufania konsumentów w strefie euro oraz wskaźniki wiodące w Szwajcarii. W Stanach opublikowany zostanie raport Challengera dotyczący cięć na rynku pracy oraz raport ADP o sytuacji w prywatnym zatrudnieniu. Na koniec poznamy ceny produktów/surowców przemysłowych oraz indeks cen nieruchomości mieszkalnych w Kanadzie.

http://www.saxobank.pl/

Czy w Japonii wstaje słońce?

Peter Garnry, Strateg Rynków Akcji Saxo Bank


W środę giełdy europejskie rozpoczną wyżej na fali trendu wzrostowego z Azji, gdzie firmy japońskie zaczęły wznawiać produkcję po wydarzeniach z 11 marca. Kontrakty na indeks FTSE 100 zwyżkują obecnie o 0,5 procenta.

Warto dziś zwrócić uwagę na dane dotyczące zaufania konsumentów w strefie euro (dane końcowe) i zaufanie przedsiębiorców w przemyśle (09:00 GMT), w marcu, których oczekiwane wielkości wynoszą odpowiednio -10,6 i 6,0 – co wskazuje na wciąż wysoki poziom zaufania w Europie.

W Portugalii dwuletnie obligacje państwowe w dalszym ciągu sprzedawane są po cenach dumpingowych, gdyż inwestorzy stracili wiarę w wiarygodność kredytową tego kraju; obligacje sprzedawane są z rekordowo wysoką rentownością 7,56 %. Powstaje pytanie, jak długo Portugalia może odwlekać nieuniknioną pomoc z zewnątrz.

W Japonii firmy powoli wznawiają produkcję; produkcja przemysłowa w lutym wzrosła od stycznia o 0,4 procenta. Akcje Hitachi zwyżkowały o 7,2 procenta na wieść, że w kwietniu główna fabryka wznowi produkcję i od 3 kwietnia rozpocznie dostawy silników i turbin. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę niepewną sytuację w elektrowni jądrowej w Fukushimie; jednak twierdzenie, że „Kraj Wschodzącego Słońca” zaczyna już lśnić może okazać się przedwczesne. Wiemy, że inwestorzy mają tendencję do przesadnego reagowania zarówno na wzrosty jak i spadki następujące po kryzysie ze względu na duży stopień niepewności co do ostatecznego wyniku. Nadal sugerujemy inwestorom, aby wstrzymywali się z kupowaniem japońskich akcji.

Na rynku M&A, spółka Valeant Pharmaceuticals złożyła ofertę agresywnego przejęcia w wysokości 5,7 miliarda USD czyli 73 USD za akcję w gotówce za Cephalon, co stanowi 24-procentową premię w porównaniu do wczorajszej ceny zamknięcia w wysokości 58,75 USD. Oferta następuje po fuzji spółki Valeant z Biovail Corp. w 2010 oraz ofercie złożonej 1 lutego tego roku na PharmaSwiss, w związku z planowanym globalnym rozwojem spółki.

http://www.saxobank.pl/