wtorek, 20 września 2011

20.9. Macro Update: Włochy zdegradowane; telekonferencja Grecja-Trójka bezowocna

Mads Kofoed, Macro Strategist, Saxo Bank



Włochy zdegradowane
Jedna z trzech wielkich agencji ratingowych, S&P, wyszła przed szereg i obniżyła rating długu państwowego Włoch o jeden poziom z A+ do A, jednocześnie zmieniając perspektywę na negatywną.

Posunięcie to zaskoczyło rynki – para EURUSD straciła wczoraj wieczorem wszystkie ciężko wypracowane zyski, jednak S&P w rzeczywistości ostrzegała, że może zdecydować się na taki ruch, stwierdzając w lipcu, że występuje „szansa jeden do trzech na to, że ratingi mogą zostać obniżone” w trakcie najbliższych dwóch lat.

Telekonferencja Grecja-Trójka okazuje się bezowocna
Pomimo tego że grecki minister finansów upierał się, iż konferencja była „produktywna”, ostateczny rezultat okazał się ze wszech miar słaby – uzgodniono organizację kolejnej telekonferencji na dziś, aby kontynuować rozmowy o danych.

Późniejszy komunikat informował o tym, że konsensus jest bliski, jednak wkrótce ogłoszono, iż określenie konkretnych kwot pomocy wymaga jeszcze kontynuacji prac. Mimo że rynki dyskontują niemal pewną niewypłacalność, na razie możemy przyjmować zakłady o to, jak długo Grecja utrzyma się na nogach, zanim nieuchronnie upadnie – elegancko lub nie.

Liczba pozwoleń na budowę w Stanach ma maleć
W przypadku dzisiejszego raportu o liczbie rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych i wydanych pozwoleń na budowę oczekuje się spadku obydwu wskaźników do 590 tysięcy. Drugi z nich wchodzi też w skład Indeksu Wskaźników Wyprzedzających Conference Board.



(Warto zwrócić uwagę na zaburzenia liczby pozwoleń w 2010 r. spowodowane programem ulg podatkowych dla nabywców pierwszych nieruchomości mieszkalnych)

Dziś rozpoczyna się posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC)
Poszerzone, dwudniowe posiedzenie FOMC rozpoczyna się dziś o 13.00 GMT, przy czym decyzja o (prawdopodobnie niezmienionych) stopach procentowych zaplanowana jest na jutro na 18.15.

20.9. Wiadomości FX: Euro cierpi po obniżeniu ratingu Włoch, pogłoski o działaniach Chin wobec unijnych banków

Andrew Robinson, Forex Market Stratgist, Saxo Bank

Problemy otaczające peryferia UE na początku sesji azjatyckiej nadal były najważniejszymi czynnikami wpływającymi na nastroje/kierunki zmian kursów walutowych. Zaczęło się od tego, że wiadomość o tym, iż agencja S&P obniżyła rating zadłużenia Włoch o jeden poziom do „A” z perspektywą negatywną przyczyniła się do spadku pary EURUSD do poziomu 1,36 w stosunku do 1,3688 na zamknięciu giełdy nowojorskiej.

Wyglądało na to, że ryzyko ma przed sobą kolejny kiepski dzień – akcje zaczęły niżej, zaś indeks USD/Azja bez Japonii ponownie miał testować rekordowo wysokie poziomy. Kolejny etap spadków rozpoczął się, gdy agencja Reuters poinformowała, że chiński bank centralny w związku z narastającymi obawami o stan finansów UE wstrzymał obrót kontraktami i swapami z niektórymi europejskimi bankami, w tym Societe Generale, BNP Paribas i UBS.

Jedyną istotną publikacją danych w regionie azjatycko-australijskim było ogłoszenie protokołu z posiedzenia australijskiego banku centralnego (RBA), który raczej podekscytował rynek.

Wynikało z niego, że decyzja o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie była rezultatem niepewności związanej z globalną gospodarką, a także niższego wzrostu krajowego PKB. RBA uznał, że rynek nieruchomości mieszkalnych jest słaby, zaś inwestycje poza sektorem górniczym są zbyt niskie. Jednocześnie wyraził jednak zaniepokojenie średnioterminową perspektywą inflacji, a także tym, że stosunek cen dóbr eksportowanych od importowanych w III kwartale osiągnie kolejną rekordową wysokość.

Do pozytywów można zaliczyć to, że będący tubą Komunistycznej Partii Chin dziennik China’s People’s Daily stwierdził, iż Chiny będą nadal kupować amerykańskie obligacje skarbowe, ponieważ zdaniem chińskich decydentów dolar jest stosunkowo bezpieczniejszy od euro, a także z uwagi na to, iż uważają oni, że znalezienie alternatywnych, odpornych na ryzyko aktywów może być raczej trudne.