www.saxobank.pl
We wtorek rano europejskie indeksy będą mieć problem z podążeniem w jakimś konkretnym kierunku, ponieważ nie mamy dziś zbyt wielu wieści, które mogłyby wywrzeć na nie wpływ. Najbardziej prawdopodobny jest brak zmian lub nieznaczny wzrost. S&P utrzymuje się powyżej 10-dniowej średniej kroczącej, jednak wziąwszy pod uwagę rozwój sytuacji w ostatnich dniach, można się spodziewać, że będzie ona testowana.
Do ważnych raportów zaliczyć dziś można publikacje spółek Arcelor Mittal (6.00 GMT), Alfa Laval (6.30 GMT) i BG Group (7.00 GMT). Wśród danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na publikowany o 11.00 GMT komunikat o poziomie niemieckiej produkcji przemysłowej.
Analitycy spodziewają się, że zysk na akcję spółki Arcelor Mittal za cały rok 2010 osiągnie 2,438 euro w stosunku do 1,436 euro w 2009 r. Sprzedaż natomiast ma wzrosnąć z 65,100 mld euro do 2009 r. do 81,409 mld euro w 2010 r. Oczekuje się, iż wzrost cen rudy żelaza wpłynie na prognozy wyników Arcelor Mittal w 2011 r. Podczas jednak gdy dla Arcelora oznacza on wzrost kosztów, Rio Tinto i BHP Billiton z tego samego powodu wykazują rekordowe zyski.
W przypadku spółki Alfa Laval, szwedzkiego producenta zróżnicowanych systemów dla przemysłu, analitycy oczekują wzrostu zysku na akcję z 6821 koron w 2009 r. do 7872 koron w 2010 r. W przypadku sprzedaży oczekuje się spadku w tym samym okresie z 26,039 mld koron do 24,613 mld koron. Innymi słowy, spółka Alfa Laval poprawiła marże, jednak z uwagi na to, że działa ona w sektorze przemysłowym, a ceny środków produkcji ciągle rosną, spodziewamy się, iż taki wzrost marż osiągnął już szczyt.
Dane o niemieckiej produkcji przemysłowej ujawniają ostatnio wzrost marż zarówno w skali miesięcznej, jak i w skali rocznej. Wczoraj jednak mieliśmy rozczarowujące dane o niemieckich zamówieniach fabrycznych, a zatem dziś musimy się liczyć z możliwością nieprzyjemnej niespodzianki. Jeżeli okaże się, że produkcja faktycznie radzi sobie gorzej, na rynkach akcji będziemy mogli spodziewać się krótkoterminowej korekty – jedna publikacja nie wystarczy jednak do trwałego odwrócenia trendu.
wtorek, 8 lutego 2011
Subskrybuj:
Posty (Atom)