poniedziałek, 28 marca 2011

Zaczyna się kluczowy tydzień dla zwolenników wzrostów euro

Koniec miesiąca w czwartek, payrollsy w piątek – może być gorąco!


Komentarz rynkowy:

Obecny tydzień sesja azjatycka rozpoczęła bardzo spokojnie w obliczu zbliżającego się końca miesiąca (oraz zakończenia japońskiego roku fiskalnego) i piątkowej publikacji nt. zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Funt brytyjski znalazł się pod lekką presją po tym, jak Posen z Banku Anglii oznajmił w wywiadzie dla The Guardian, że inflacja w Wielkiej Brytanii spadnie w połowie 2012 r. do poziomu 1,5% (w lutym wzrosła o 4,4% w skali roku). Posen uważa, że działania oszczędnościowe rządu spowolnią rozwój gospodarczy i obniżą skłonność konsumentów do wydawania pieniędzy. Nawoływał również do zwiększenia programu QE o kolejne 50 mld funtów.

Gdzie indziej raport Financial Times sugeruje, że Irlandia prowadzi rozmowy z EBC o pakiecie ratunkowym mającym na celu poskromienie kryzysu w irlandzkim sektorze bankowości. Pakiet ten może sięgnąć nawet 60 mld euro w postaci średnioterminowego finansowania, które zastąpi płynność zapewnianą przez irlandzki bank centralny.

Poza tym europejski kalendarz danych jest dziś niemal pusty. Jedyne publikacje to dynamika sprzedaży detalicznej oraz bilans handlowy w Szwecji. Natomiast sesja północnoamerykańska to poziom wydatków/przychodów osobistych za luty, dynamika sprzedaży nieruchomości mieszkalnych na rynku wtórnym oraz marcowy indeks aktywności w produkcji Fedu z Dallas.

Na amerykańskim froncie danych indeks dolarowy powrócił powyżej poziomu 76 w obliczu jastrzębich komentarzy członków FOMC, Plossera i Fishera, którzy oczekują ograniczenia dodatkowej płynności. Natomiast Lockhart i Evans przewidują koniec QE już w czerwcu. Patrząc na pozostałe dane, ostateczny wynik marcowego wskaźnika zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan wypadł nieco słabiej od oczekiwań (67,5 wobec 68,0 oraz poprzednich 68,2); za to PKB w czwartym kwartale został skorygowany w górę do 3,1% kw/kw (w ujęciu rocznym).

http://www.saxobank.pl/

Equity Kickoff: Kryzys nuklearny studzi apetyt na ryzyko

Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank

Otwarcie na giełdach europejskich będzie nieco niższe ze względu na fakt, iż azjatyccy inwestorzy dokonują mniejszych transakcji po tym, jak wróciła niepewność co do sytuacji w Fukushimie, która wciąż nie jest w pełni opanowana. Rynek spółek technologicznych również ucierpiał po tym, jak Acer skorygował w dół swoje szacunki sprzedaży.

Indeks FTSE 100 futures jest obecnie niższy o 0,3 procenta niż w momencie otwarcia. Ze względu na brak danych gospodarczych ze strefy euro w dniu dzisiejszym nastroje inwestorów uzależnione będą od rozwoju sytuacji na drugoplanowych rynkach kredytowych Europy, wiadomości o sytuacji w Fukushimie i reakcji na rynku spółek technologicznych po korekcie w dół szacunków sprzedaży firmy Acer za pierwszy kwartał.

Sytuacja w Fukushimie pogorszyła się w związku ze wzrostem poziomu radioaktywności w czasie weekendu, niwecząc nadzieję na szybkie zakończenie kryzysu nuklearnego w elektrowni. Akcje Tokyo Electric Power Company na giełdzie w Tokio spadły o około 15 procent do poziomu nienotowanego od 1977 r.

W Europie spodziewamy się dalszego zainteresowania dwuletnimi obligacjami Portugalii ze względu na coraz bliższą realizację oczekiwanego dofinansowania kraju. W piątek obligacje dwuletnie osiągnęły nienotowaną od 1996 roku rentowność 7 procent.

Na dzisiejszej sesji inwestorzy skupią uwagę na korekcie w dół prognozy sprzedaży firmy Acer, drugiego co do wielkości producenta komputerów na świecie, wysyłając sygnał, że popyt na elektronikę użytkową może być pod presją.

Wiadomości na temat spółek:

• Sinopec podał wysokość dochodu netto za rok obrotowy w wysokości 71,8 miliarda juanów w porównaniu do 72,5 miliarda juanów oczekiwanych przez analityków, na co wpływ miały niższe marże z działalności rafineryjnej kontrolowanej przez państwo w celu zapobieżenia podnoszeniu cen ceny ropy dla klientów. W 2011 roku spółka planuje rozwój działalności za granicą i obniżkę kosztów w celu poprawy wyników.

• 30 marca Porsche SE rozpoczyna sprzedaż nowych akcji o wartości 5 mld euro w celu zmniejszenia zadłużenia, które po nieudanej próbie nabycia Volkswagena wzrosło o około 10 mld euro.


http://www.saxobank.pl/