środa, 23 marca 2011

Wiadomości FX: Rosną szacunki kosztów odbudowy Japonii

Apetyt na ryzyko został dzisiaj znacznie ograniczony. Nawet najwięksi optymiści zauważyli, że gdy sytuacja w Fukushimie uspokoi się, a uwagę przyciągnie temat odbudowy po katastrofie, za zniszczenia w Japonii trzeba będzie słono zapłacić. Nikkei zakończył dzień o 1,7% niżej, natomiast obligacje japońskie zwyżkowały. Jen również lekko zyskał wobec dolara amerykańskiego i euro.


Koszty odbudowy Japonii; ofensywa aliantów w Libii

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele prognoz dotyczących szkód wywołanych trzęsieniem ziemi i tsunami – większość z nich powyżej 200 mld USD. Wczoraj jednak przedstawiciele japońskiego rządu oznajmili, że rzeczywiste straty mogą być znacznie wyższe. De facto mogą one wynieść nawet ok. 309 mld USD (czyli 75 bln jenów). Bez wątpienia Japonię czeka niezwykle trudna droga do odbudowy, która kosztować będzie wiele bilionów jenów. W dalszym ciągu jednak uważamy, że nie będzie to miało wielkiego wpływu na globalną ekonomię, a światowy wzrost gospodarczy wyniesie powyżej 4%.

Według artykułu w Bloombergu kolejne doniesienia z Japonii, a konkretnie z Fukushimy, mówią o tym, że władze Japonii radzą nie podawać wody z kranu niemowlętom mieszkającym w pobliżu elektrowni. To również znalazło odzwierciedlenie w dzisiejszych nastrojach inwestorów.

Mimo że wczoraj wydawać by się mogło, iż bombardowanie Libii zeszło na drugi plan, dzisiaj inwestorzy są tą sytuacją zdecydowanie zaniepokojeni. Ropa naftowa na chwilę obecną utrzymała wczorajsze wzrosty i obecnie znajduje się w pobliżu 105 USD za baryłkę – wyraźnie zmierzając w kierunku tegorocznego maksimum na poziomie 106,7 USD z 7 marca (przed trzęsieniem ziemi w Japonii).

http://www.saxobank.pl/

Macro Update: Dziś pierwsze zwiastuny programu ratunkowego dla Portugalii?

W raczej pustawym środowym kalendarzu wydarzeń ekonomicznych dominują dane o sprzedaży nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym – jeszcze większe znaczenie ma jednak dzisiejsze kluczowe głosowanie w Portugalii, a także protokół z posiedzenia banku centralnego nękanej plagą inflacji Wielkiej Brytanii.


Czy Portugalia de facto zwróci się dziś z prośbą o program ratunkowy?

Portugalski parlament będzie dziś głosować w sprawie zaproponowanego przez premiera Socratesa programu oszczędnościowego, którego celem jest ograniczenie szybko rosnącego deficytu finansów publicznych w celu uniknięcia trudnych rozmów w UE i żebrania o pomoc. Mimo że od dawna twierdzimy, iż obecna sytuacja była niemożliwa do utrzymania w dłuższym okresie (z programem oszczędnościowym czy bez niego), jak również że Portugalia będzie musiała zwrócić się do Unii Europejskiej z prośbą o fundusze ratunkowe najprawdopodobniej jeszcze w pierwszym półroczu tego roku, dzisiejsze wydarzenia mogą oznaczać przekroczenie masy krytycznej, czyli punkt bez odwrotu.

Czy protokół z posiedzenia Banku Anglii pokaże większą możliwość podwyżki stóp?

Tej wiosny Bank Anglii może mieć wrażenie, że oczekuje się od niego realizacji sprzecznych celów. Prowadzony przez gubernatora Kinga bank centralny nie jest już w stanie dłużej czekać i nie robić niczego z inflacją, która według wczorajszego raportu o CPI ostatnio, w lutym, skoczyła do 4,4% r/r – jednocześnie jednak Bank Anglii jest jedynym podmiotem mającym możliwość pobudzania cierpiącej z powodu programów oszczędnościowych brytyjskiej gospodarki w sytuacji, w której administracja Camerona próbuje stłumić deficyt.

Dzisiejsze wydarzenia gospodarcze

Dziś trzeba zwrócić uwagę na dane o sprzedaży nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym w Stanach Zjednoczonych. Ostatni raport o sprzedaży nowych nieruchomości mieszkalnych wykazał wyższy od oczekiwań spadek, potwierdzając przypuszczenia dotyczące tego, jak kiepska jest sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości. Niedawno spadła również liczba nowo rozpoczętych budów nieruchomości i wydanych pozwoleń na budowę, co świadczy o tym, że w najbliższych miesiącach należy spodziewać się raczej niewielkich wzrostów sprzedaży nowych nieruchomości mieszkalnych.

http://www.saxobank.pl/