środa, 6 kwietnia 2011

Niemcy nadal w formie? Oczekiwanie na decyzję EBC

Brytyjska produkcja przemysłowa i niemieckie zamówienia fabryczne są kluczowymi wskaźnikami w dniu, w którym inwestorzy mogą nieco wstrzymać oddech przed jutrzejszym posiedzeniem EBC, od którego oczekuje się podniesienia stóp procentowych.


Niemieckie zamówienia fabryczne mają wzrosnąć

Do niemieckich przedsiębiorstw dopływa stały strumień zleceń, nawet jeśli nie jest ich tyle, ile w 2010 r., kiedy to kwietniowa stopa wzrostu m/m przekroczyła 30%. W styczniu odnotowano solidny wzrost zamówień o 2,9% m/m, co przekłada się na 16,3% r/r, czyli mimo wszystko bardzo porządny wynik.

Protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku z 15 marca

Protokół potwierdził znaczną część wypowiedzi różnych decydentów Fedu z ostatnich tygodni – oto jego główne punkty:

1. Program quantitative easing nie będzie wygaszany stopniowo, co oznacza, że zakończy się on zgodnie z planem w czerwcu;

2. członkowie zasadniczo uważają, że wpływ rosnących cen żywności i energii na ogólny poziom cen będzie jedynie przejściowy, a ponadto

3. prognoza aktywności gospodarczej na bieżący rok została zrewidowana w dół.

Inne dzisiejsze publikacje ekonomiczne

W sytuacji, w której Stany Zjednoczone nadal łapią oddech po wydarzeniach z ostatniego tygodnia, Europa oferuje kilka innych raportów na przystawkę do niemieckich zamówień fabrycznych. Opublikowany zostanie ostateczny raport dotyczący PKB strefy euro w IV kwartale, przy czym analitycy spodziewają się, że poprzednio szacowane tempo wzrostu 0,3% kw/kw zostanie utrzymane – z uwagi na to, że jest to „ostateczne” oszacowanie, ta poranna publikacja raczej nie zainteresuje rynków. Uwagę warto zwrócić natomiast na brytyjską produkcję przemysłową – na razie sektor produkcyjny próbuje otrząsnąć się z wpływu programów oszczędnościowych i nadal rośnie dość powoli w tempie 4,4%.

http://www.saxobank.pl/

Podwyższenie oprocentowania w Chinach hamuje wzrosty AUD

Podczas sesji nocnej Chiny ogłosiły podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych mającą na celu utrzymanie w ryzach inflacji (po raz czwarty od października). Biorąc pod uwagę dość wygodną datę tego ruchu – tuż przed dwudniowym świętem, możemy spodziewać się kolejnej serii świetnych danych gospodarczych w przyszłym tygodniu. The China Securities Journal opublikował dziś artykuł o chińskiej inflacji, która w niedalekiej przyszłości może przekroczyć poziom 6%.


Wszyscy w dalszym ciągu skupieni są na jutrzejszym posiedzeniu EBC oraz niemal pewnej podwyżce oprocentowania mającej wesprzeć euro, pomimo negatywnych wieści o problemach dłużnych napływających z krajów peryferyjnych UE (banki portugalskie podobno mają kłopoty z płynnością).

Oczekiwania wobec przyszłych stóp procentowych znów miały istotny wpływ na kierunki walut. Wiele zależy od tego, co wyniknie z posiedzeń EBC, Banku Anglii i Banku Japonii. Pomimo dobrego wyniku PMI dla sektora usługowego, waluta europejska nie utrzymała wzrostów wobec dolara. Niska dynamika sprzedaży detalicznej oraz niesłabnący kryzys portugalskiego długu sprawiły, że eurodolar utrzymał się w pobliżu 1,42 przez większość sesji.

Opublikowany wczoraj protokół z posiedzenia FOMC z 15 marca ujawnił, że niektórzy członkowie zaczynają skłaniać się ku zacieśnieniu polityki pieniężnej jeszcze w tym roku, a przynajmniej zamierzają się bacznie przyglądać oczekiwaniom dotyczącym inflacji. Dolar również otrzymał wsparcie w postaci pogłosek dotyczących tego, że Fed zamierza zredukować płynność za pomocą transakcji reverse repo. Z drugiej strony indeks ISM sektora pozaprodukcyjnego wypadł poniżej oczekiwań, odnotowując spadek z 59,7 do 57,3.

W Europie dzisiaj mamy indeks cen nieruchomości mieszkalnych Halifax, aktywność w sektorze produkcyjnym, szwajcarską inflację CPI, końcowy wynik PKB za czwarty kwartał w strefie euro oraz zamówienia fabryczne w Niemczech. W Ameryce Północnej znów spokojnie – jedyna warta uwagi publikacja to PMI Ivey w Kanadzie.

http://www.saxobank.pl/