środa, 25 stycznia 2012

25.1. Co może powstrzymać rozpędzone byki?

Od kilku tygodni mamy do czynienia z godnym uwagi zwrotem nastrojów – praktycznie wszystkie nasze wskaźniki wykazują wysoką skłonność rynków do ryzykowania.

Tym razem wszystkie ryby płyną w tym samym kierunku – to zmiana w stosunku do początku ubiegłego tygodnia, kiedy to wiele z nich sygnalizowało jeszcze pewne obawy inwestorów (spready na rynkach wschodzących itp.).

Nastroje rynku dodatkowo poprawiły opublikowane wczoraj pod koniec dnia dane o wynikach finansowych Apple – grający na hossę zyskali tylko dodatkowy argument.

Tak czy inaczej, w każdej chwili humory może zepsuć graczom nierozwiązany problem z polityką i niewypłacalnością strefy euro (trzeba pamiętać o ryzyku drugiego programu pomocowego dla Portugalii, nadal zrujnowanych finansach i niedającym sobie rady z pokryciem deficytu budżetowego rządzie w Hiszpanii, uzależnieniu systemu bankowego od EBC, niepewnością związaną z grecką Inicjatywą Sektora Prywatnego itd.), zaś zaplanowane na dziś wieczór posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku również może mieć istotne znaczenie dla ryzyka, nawet jeśli oczekiwania inwestorów są w tym momencie minimalne.

Jen pozostaje w defensywie
Tymczasem wczoraj jen przyjął kolejny cios – grudniowe dane o bilansie handlowym przypominają nam, że Japonia coraz bardziej przyzwyczaja się do roli kraju z podwójnym deficytem.

Najbliższe wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny w czasie GMT)
• CBI Trends: Całkowite zamówienia w styczniu – Wielka Brytania (11.00)
• Indeks cen nieruchomości mieszkalnych Nov. Teranet/National Bank w listopadzie – Kanada (14.00)
• Indeks cen nieruchomości mieszkalnych w listopadzie – Stany Zjednoczone (15.00)
• Liczba niezakończonych transakcji sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w listopadzie – Stany Zjednoczone (15.00)
• Cotygodniowe dane o zapasach ropy i produktów Departamentu Energii – Stany Zjednoczone (15.30)
• Decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych – Stany Zjednoczone (17.30)
• Konferencja prasowa przewodniczącego Fedu Bena Bernanke – Stany Zjednoczone (19.15)
• Oficjalna stopa gotówkowa RBNZ – Nowa Zelandia (20.00)