Andrew Robinson, Forex Strategist, Saxo Bank
Rynki reagują pozytywnie po tym, jak możliwość taką zasugerował FT.
Po krótkim nurze niewiele poniżej 1,35 pod koniec wczorajszej sesji azjatyckiej/na początku sesji europejskiej EURUSD udało się zyskać pewne wsparcie – łagodne odbicie nastąpiło po tym jak strumień negatywnych wiadomości zaczął nieco słabnąć.
Wydaje się, że inwestorom podobają się niedawne zaostrzone greckie programy oszczędnościowe – pozytywnym nastrojom sprzyjała również informacja o tym, że Grekom starczy gotówki do połowy października, a także o tym, że w lipcu środki z EBC wykorzystywane były w mniejszym zakresie. Tymczasem niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble zauważył, że wyjście ze strefy euro nie jest dla Grecji niemożliwe.
Prawdziwie solidne fundamenty dla wzrostu apetytu na ryzyko położyli jednak dopiero autorzy opublikowanego przez Financial Times artykułu, którzy zasugerowali, że Włochy prowadzą z Chinami negocjacje dotyczące zakupu obligacji oraz inwestycji w strategiczne firmy (należy zwrócić uwagę na to, że podobne historie publikowano jakiś czas temu w odniesieniu do Grecji, Portugalii i Hiszpanii).
Stany Zjednoczone nie publikowały wczoraj żadnych danych, które mogłyby wpłynąć na rynki, zaś Wall Street pod koniec sesji udało się odbić w związku z brakiem kolejnych złych wiadomości (brak nowin to dobra nowina!). W rezultacie nieznacznego wzrostu apetytu na ryzyko pod koniec sesji dolar nieco spadł, umożliwiając pewien powrót walutom ryzykownym.
Dziś tymczasem mamy przed sobą przemówienie reprezentującego Bank Anglii Adama Posena, a także spotkanie Angeli Merkel i fińskiego premiera Jyrki Katainena oraz wystąpienie niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schäuble. Sesja północnoamerykańska rozpoczyna się od amerykańskiego indeksu zaufania małych przedsiębiorstw i cen importu, zaś na deser dostaniemy indeks optymizmu gospodarczego IBD/TIPP.
wtorek, 13 września 2011
Subskrybuj:
Posty (Atom)