środa, 26 października 2011

26.10. Rynki wyczekują szczytu UE – dla rozrywki dane z USA

Mads Kofoed, Macro Strategist, Saxo Bank

Zamówienia dóbr trwałych w Stanach – słaby koniec kwartału?
Zamówienia dóbr trwałych utrzymują się na zupełnie przyzwoitym poziomie, osiągając 12,4% rocznego wzrostu, jednak w trakcie najbliższych 24 godzin bardziej interesująca będzie publikacja mniej popularnych danych o dostawach dóbr kapitałowych bez sektora obronnego, lotniczego i części zamiennych, ponieważ stanowi ona dobrą prognozę inwestycji przedsiębiorstw w sprzęt.

Wracając do zamówień dóbr trwałych – analitycy spodziewają się kiepskiego końca kwartału i spadku o 1% we wrześniu (w stosunku do spadku o 0,1% w sierpniu), podczas gdy w przypadku mniej zmiennego szeregu nieuwzględniającego transportu oczekuje się wzrostu o 0,4% (-0,1% w sierpniu).


Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym w Stanach Zjednoczonych nieco wyższa?
W przeżywającym problemy sektorze nieruchomości mieszkalnych w Stanach Zjednoczonych w ostatnich tygodniach pojawiły się pewne oznaki poprawy – chodzi zwłaszcza o indeks rynku nieruchomości mieszkalnych NAHB, który wzrósł do 18 w stosunku do 14 w poprzednim okresie, osiągając najwyższy poziom od maja 2010 r. (22).

Ten będący wskaźnikiem liczby rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych, a ostatecznie również sprzedaży indeks wzrósł w obszarze obydwu subkomponentów. Sprzedaż bieżąca zgodnie z kierunkiem zmian indeksu ogólnego wzrosła z 14 do 18, podczas gdy sprzedaż przyszła wzrosła z 17 do 24. Należy jednak pamiętać, że nadal znajdujemy się w przepaści, a do strefy ekspansji jest jeszcze bardzo daleko (odczyty powyżej 50).

26.10 Fx Update: Dolar australijski załamuje się po danych o inflacji CPI za III kwartał, jednak preferowany indeks banku centralnego spada

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Dolar australijski załamał się po opublikowaniu danych o krajowej inflacji. Indeks bazowy okazał się dokładnie zgodny z oczekiwaniami, osiągając 0,6% kw./kw. i 3,5% w stosunku do poziomu cen sprzed 12 miesięcy, podczas gdy będący preferowaną przez bank centralny (RBA) miarą inflacji skorygowany odczyt średni zmalał do 0,3% kw./kw. i 2,3% r/r w stosunku do 0,8%/2,6% w ostatnim okresie – obydwa wskaźniki okazały się niższe od oczekiwań. Poza tym święto w Singapurze sprawiło, że rynki były stosunkowo spokojne.

W trakcie wczorajszej sesji inwestorzy mogli czekać na ważne wiadomości, ponieważ wieści płynące ze spotkań unijnych decydentów zwiększały zmienność rynków. Gdy euro zaczęło podejmować próbę ataku na nowe maksima cyklu, pojawiła się informacja o tym, że dzisiejsze spotkanie ministrów finansów UE zostało odwołane – w rezultacie wspólna waluta gwałtownie straciła 100 punktów, jednak inwestorzy wkrótce przypomnieli sobie, że szczyt unijnych przywódców nadal trwa.

Euro odzyskało nieco siły, docierając do poziomu 1,39 w stosunku do dolara, jednak miało problemy z powrotem do ostatnich maksimów, ponieważ źródła unijne ostrzegły, że trwający szczyt prawdopodobnie nie zakończy się wypracowaniem konkretnych rozwiązań kryzysu dłużnego.

Na froncie danych nie mieliśmy zachęcających wieści dla właścicieli nieruchomości mieszkalnych ze Stanów Zjednoczonych – publikowany przez S&P/CaseShiller indeks ich cen spada od jedenastu miesięcy, tym razem tracąc 3,8% r/r za sierpień.

Pogorszył się również indeks zaufania konsumentów, który spadł do najniższego poziomu od marca 2009 r. – nie poprawia się też jego składnik związany z oczekiwaniami. DJIA zamknął sesję spadkiem o 1,74%, S&P stracił 2,0%, zaś Nasdaq 2,26%.

Najbliższe wydarzenia ekonomiczne
(wszystkie godziny w czasie GMT)
Badania CBI – Wielka Brytania (10.00)
Wnioski o hipoteki MBA – Stany Zjednoczone (11.00)
Zamówienia dóbr trwałych – Stany Zjednoczone (12.30)
Indeks cen nieruchomości mieszkalnych Teranet/National Bank – Kanada (13.00)
Przemówienie Luca Coene z EBC – UE (13.30)
Przemówienie Jürgena Starka z EBC – UE (14.00)
Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym – Stany Zjednoczone (14.00)
Przemówienie Yvesa Merscha z EBC – UE (15.00)