wtorek, 13 grudnia 2011

13.12. Sporo zamieszania wokół posiedzenia FOMC

Mads Kofoed, Macro Strategist, Saxo Bank

Gospodarka w drugim półroczu nieco przyspieszyła, a zatem dziś spodziewamy się, że inwestorzy nie zwrócą szczególnej uwagi na jednodniowe posiedzenie FOMC. Niedawne wypowiedzi niektórych członków komitetu o zwiększeniu bodźców tym razem nie będą już mieć większego znaczenia, ponieważ gospodarka ma się nieco lepiej, zaś inflacja bazowa (PCE) trochę spadła i obecnie wynosi 1,7% r/r.

Stopa Fed Funds Rate nie będzie, oczywiście, zmieniana, a jej poziom docelowy nadal wynosić będzie 0–0,25%. Dla kilku jastrzębi będzie to tymczasem ostatnie posiedzenie – w 2012 r. trzech z nich odchodzi, zaś na ich miejsce przybędzie tylko jeden zwolennik ostrej polityki monetarnej.

Spodziewany wzrost sprzedaży detalicznej i zapasów przedsiębiorstw w Stanach
U podstaw rewizji PKB Stanów Zjednoczonych za III kwartał w dół leżał mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów, jednak pomimo tego iż w tym kwartale okazał się on ujemny, może oznaczać jeszcze wyższy wzrost w ostatnim kwartale roku, który obecnie szacowany jest na 3% kw./kw. w skali rocznej.

W dzisiejszym raporcie o zapasach przedsiębiorstw znajdziemy natomiast więcej informacji o stanie magazynów w październiku i w rezultacie w IV kwartale.

Nie zapasy przyciągną dziś jednak najwięcej uwagi inwestorów, ponieważ opublikowany zostanie również raport o sprzedaży detalicznej (półtorej godziny wcześniej) – analitycy spodziewają się solidnych wzrostów rzędu 0,6% (0,4% bez samochodów). W październiku dochody rosły szybciej od wydatków, co przełożyło się na wzrost stopy oszczędności po jej spadku do najniższego poziomu od czasu Wielkiego Kryzysu we wrześniu. Aby amerykańskie gospodarstwa domowe mogły nadal wydawać pieniądze w aktualnym tempie, dochody będą musiały wzrosnąć.

13.12. Euro konsoliduje się w Azji po załamaniu, ale nadal wygląda na wrażliwe

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

W trakcie sesji azjatyckiej euro i dolar australijski nieco straciły po informacji o tym, że Chiny mogłyby wstrzymać pomoc do momentu spełnienia przez UE określonych warunków. Gdy jednak udało się ustalić, że autorem komentarza był wykładowca z Uniwersytetu Pekińskiego, a nie decydent, spadki zostały powstrzymane, a pary walutowe przez pozostałą część sesji poruszały się w wąskich, poziomych kanałach.

Jeżeli chodzi o publikacje danych, najbardziej pozytywnie zaskoczyło brytyjskie saldo cen nieruchomości mieszkalnych RICS, osiągając -17% po trzymiesięcznej pauzie na poziomie -24%, a był to najwyższy odczyt od ponad roku. Badacze informowali również o wzroście liczby zapytań nabywców.

Oczekuje się jednak, że ograniczony dostęp do finansowania nieruchomości mieszkalnych sprawi, iż wszelka poprawa na tym rynku będzie powolna.

W trakcie sesji europejskiej i amerykańskiej euro odnotowało tymczasem największy spadek w tym miesiącu. Szczyt UE znalazł się na pierwszych stronach portali finansowych, zaś wszystkie trzy agencje ratingowe wyraziły rozczarowanie jego wynikiem – agencja Moody’s ogłosiła nawet przegląd ratingów wszystkich krajów UE w I kwartale przyszłego roku, co tylko pogłębiło spadki.

W rezultacie wspólna waluta spadła do poziomów z początku października. Co ciekawe, prezydent Sarkozy zauważył, iż utrata ratingu AAA przez Francję stanowiłaby dodatkową trudność, choć nie byłaby to przeszkoda nie do pokonania – tak jakby chciał powiedzieć, iż jego zdaniem jest to nieuchronne.

Najbliższe wydarzenia ekonomiczne
(wszystkie godziny w czasie GMT)
• Przemówienie Yves Merscha z EBC – UE (12.00)
• Indeks optymizmu małych przedsiębiorstw NFIB – Stany Zjednoczone (12.30)
• Prognoza sprzedaży detalicznej – Stany Zjednoczone (13.30)
• Indeks optymizmu gospodarczego IBD/TIPP – Stany Zjednoczone (15.00)
• Liczba wolnych miejsc pracy JOLT – Stany Zjednoczone (15.00)
• Zapasy przedsiębiorstw – Stany Zjednoczone (15.00)
• Przemówienie Weidmanna z EBC – UE (17.30)
• Ogłoszenie stóp FOMC – Stany Zjednoczone (19.15)