wtorek, 13 grudnia 2011

13.12. Euro konsoliduje się w Azji po załamaniu, ale nadal wygląda na wrażliwe

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

W trakcie sesji azjatyckiej euro i dolar australijski nieco straciły po informacji o tym, że Chiny mogłyby wstrzymać pomoc do momentu spełnienia przez UE określonych warunków. Gdy jednak udało się ustalić, że autorem komentarza był wykładowca z Uniwersytetu Pekińskiego, a nie decydent, spadki zostały powstrzymane, a pary walutowe przez pozostałą część sesji poruszały się w wąskich, poziomych kanałach.

Jeżeli chodzi o publikacje danych, najbardziej pozytywnie zaskoczyło brytyjskie saldo cen nieruchomości mieszkalnych RICS, osiągając -17% po trzymiesięcznej pauzie na poziomie -24%, a był to najwyższy odczyt od ponad roku. Badacze informowali również o wzroście liczby zapytań nabywców.

Oczekuje się jednak, że ograniczony dostęp do finansowania nieruchomości mieszkalnych sprawi, iż wszelka poprawa na tym rynku będzie powolna.

W trakcie sesji europejskiej i amerykańskiej euro odnotowało tymczasem największy spadek w tym miesiącu. Szczyt UE znalazł się na pierwszych stronach portali finansowych, zaś wszystkie trzy agencje ratingowe wyraziły rozczarowanie jego wynikiem – agencja Moody’s ogłosiła nawet przegląd ratingów wszystkich krajów UE w I kwartale przyszłego roku, co tylko pogłębiło spadki.

W rezultacie wspólna waluta spadła do poziomów z początku października. Co ciekawe, prezydent Sarkozy zauważył, iż utrata ratingu AAA przez Francję stanowiłaby dodatkową trudność, choć nie byłaby to przeszkoda nie do pokonania – tak jakby chciał powiedzieć, iż jego zdaniem jest to nieuchronne.

Najbliższe wydarzenia ekonomiczne
(wszystkie godziny w czasie GMT)
• Przemówienie Yves Merscha z EBC – UE (12.00)
• Indeks optymizmu małych przedsiębiorstw NFIB – Stany Zjednoczone (12.30)
• Prognoza sprzedaży detalicznej – Stany Zjednoczone (13.30)
• Indeks optymizmu gospodarczego IBD/TIPP – Stany Zjednoczone (15.00)
• Liczba wolnych miejsc pracy JOLT – Stany Zjednoczone (15.00)
• Zapasy przedsiębiorstw – Stany Zjednoczone (15.00)
• Przemówienie Weidmanna z EBC – UE (17.30)
• Ogłoszenie stóp FOMC – Stany Zjednoczone (19.15)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz