W trakcie sesji azjatyckiej apetyt na ryzyko wzrósł w związku z nadziejami na stabilizację na peryferiach UE.
W następstwie greckiego głosowania początek sesji azjatyckiej okazał się mieszany – po krótkotrwałym, acz skutecznym ataku na wczorajsze maksimum na EURUSD para straciła impet i spadła o jakieś 50 punktów.
Na froncie danych mieliśmy pełną publikacji sesję europejską – poznaliśmy sprzedaż detaliczną i bezrobocie w Niemczech, brytyjskie ceny nieruchomości mieszkalnych, szwedzkie kredyty gospodarstw domowych oraz podaż pieniądza i inflację CPI w strefie euro, a także norweską sprzedaż detaliczną na deser. Wysłuchaliśmy również przemówienia prezesa EBC Jean-Claude’a Tricheta w Parlamencie Europejskim. Na sesji północnoamerykańskiej mamy tymczasem miesięczne dane o PKB Kanady, cotygodniową informację o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach, indeks Chicago PMI oraz cotygodniowy indeks zaufania konsumentów Bloomberg.
Euro odnotowało wczoraj zmienną sesję, ponieważ pojawiały się coraz to nowe pogłoski o greckim głosowaniu nad programem oszczędnościowym. Po ogłoszeniu wyniku głosowania (155:138) wspólna waluta nie przekroczyła wcześniejszego maksimum, co oznacza, że rezultat był mniej lub bardziej oczekiwany i został wcześniej zdyskontowany. Poza grecką aferą mieliśmy też dane z Wielkiej Brytanii, które nadal świadczą o spowalniającej gospodarce i niechęci konsumentów do zadłużania się. Indeks sektora usługowego stracił 1,2% m/m, podczas gdy kredyty konsumenckie wzrosły o 0,2 mld funtów, czyli poniżej oczekiwań.
Liczba niezakończonych transakcji sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w Stanach Zjednoczonych odrobiła część strat z zeszłego miesiąca, rosnąc o 8,2% m/m. Wall Street cieszyła się trzecim z kolei dniem wzrostów – była to najlepsza seria od trzech miesięcy, przy czym odbyło się to ze szkodą dla rynku obligacji USA, gdzie rentowność dziesięciolatek powróciła do poziomu 3,11%, co jednak nie pomogło USDJPY w pokonaniu bariery 81,0.
czwartek, 30 czerwca 2011
Macro update: Grecja dostaje program pomocowy – czy rynki znów skupią się na makroekonomii?
Choć nadal występują pewne przeszkody, Grecja poczyniła wczoraj zdecydowany krok w stronę kolejnego programu pomocowego, gdy jej parlament zatwierdził drugą rundę środków oszczędnościowych.
Czy inflacja CPI w strefie euro przyspieszy?
W najbliższy czwartek (7 lipca) Europejski Bank Centralny praktycznie na pewno ponownie podniesie stopy o kolejne 25 punktów bazowych do 1,5% – można się tego domyślać po tym, jak prezes Trichet na ostatnim posiedzeniu na początku czerwca użył „słowa-klucza” czujność. Wysoce prawdopodobna podwyżka zostałaby wprowadzona pomimo spowolnienia w gospodarce światowej i gospodarce samej strefy euro – na dodatek po pierwszym od sierpnia 2010 r. spadku tempa wzrostu cen. Rosnąca praktycznie co miesiąc od dna na poziomie -0,7% w czerwcu 2009 r. inflacja osiągnęła w kwietniu tego roku poziom 2,8%, zanim w maju zaskoczyła wszystkich, spadając do 2,7%.
Dzisiejsze publikacje danych makroekonomicznych w USA
O godz. 12.30 GMT opublikowany zostanie raport o liczbie pierwszych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych – analitycy spodziewają się kolejnego, dwunastego z rzędu tygodniowego odczytu na poziomie powyżej 400 tysięcy. Liczba wniosków o zasiłki znajduje się jednak ostatnio w trendzie spadkowym, ponieważ przez ostatnie siedem tygodni mieści się w zakresie od 414 do 438 tys., czyli okazuje się znacznie niższa od 478 tysięcy z 29 kwietnia. Dziś warto również zwrócić uwagę na indeks menedżerów zaopatrzenia Chicago PMI, który będzie stanowić zapowiedź jutrzejszego krajowego indeksu PIM (ISM dla sektora produkcyjnego).
Dzisiejsze poranne publikacje ekonomiczne
Sprzedaż detaliczna w Niemczech m/m (maj) na poziomie -2,8% w stosunku do oczekiwań na poziomie 0,5% i 0% w poprzednim okresie.
Brytyjski indeks cen nieruchomości mieszkalnych Nationwide (czerwiec) na poziomie 0%, zgodnie z oczekiwaniami, w stosunku do 0,3% w poprzednim okresie.
Wydatki konsumenckie we Francji m/m (maj) -1,5% w stosunku do oczekiwań na poziomie 0,8% i -1,2% w poprzednim okresie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)