środa, 2 listopada 2011

2.11. Posiedzenie FOMC bez niespodzianek; raport ADP o zatrudnieniu

Mads Kofoed, Macro Strategist, Saxo Bank



Nic nowego na posiedzeniu FOMCW porównaniu do niedawnych spotkań Rezerwy Federalnej, na których ogłoszono m.in. Operation Twist, dzisiejsze posiedzenie FOMC nie powinno wnieść nic nowego.

Po ogłoszeniu decyzji o oprocentowaniu odbędzie się trzecia z rzędu konferencja Bena Bernanke utrzymana w stylu konferencji prasowych EBC. To właśnie z bardziej lub mniej oficjalnych wypowiedzi Bernanke możemy dowiedzieć się najwięcej (konferencja zaczyna się o godz. 18:15 GMT).

Wrześniowe posiedzenie FOMC zakończyło się wprowadzeniem Operation Twist, czyli wartego 400 mld dolarów programu obniżania krzywej oprocentowania. Biorąc pod uwagę nie najgorszą kondycję gospodarki, dzisiejsze spotkanie nie powinno przynieść zbyt wielu niespodzianek. Bardzo możliwe, że dalsze działania quantitative easing zostaną przesunięte na posiedzenie grudniowe.


Raport ADP o zatrudnieniu zapowiedzią piątkowej publikacji o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze pozarolniczym
Opublikowany wczoraj wskaźnik ISM dla sektora wytwórczego wykazuje poprawę na rynku pracy. Dziś poznamy kolejnych kilka raportów o zatrudnieniu w USA, a konkretnie raporty ADP i Challenger. Pierwszy powinien wykazać wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w październiku o 100 tys. miejsc, po wrześniowym wzroście o 91 tys.

Będzie to czwarty z rzędu miesiąc wzrostów rzędu 100 tys., co wyraźnie wskazuje na poprawę sytuacji gospodarczej. Należy pamiętać, że raport ADP bada wyłącznie sektor prywatny, więc dane powinny być porównywane z prognozą Bureau of Labor Statistics dotyczącą sektora prywatnego, która we wrześniu wyniosła 137 tys. (na co wpływ miały czynniki tymczasowe).

2.11.Euro odrabia straty; grecki rząd popiera propozycję przeprowadzenia referendum

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Ogłoszony wczoraj w Grecji plan przeprowadzenia powszechnego referendum dotyczącego unijnego pakietu pomocowego, jest kolejnym powodem do obaw o ten kraj i jego rząd. Część polityków z rządzącej partii ucieka z tonącego statku, pozbawiając premiera Papandreou większości w parlamencie.

Coraz częściej mówi się o przyspieszonych wyborach (szczególnie po zwołanym wczoraj przez Papandreou nadzwyczajnym posiedzeniu rządu), co wywiera znaczącą presję na euro. Na domiar złego, dane o PMI/ISM w poszczególnych państwach w dużej mierze rozczarowały – jedynym krajem europejskim, który przewyższył prognozy była Szwecja.

Funt brytyjski złapał nieco wiatru w żagle dzięki ogólnej grze przeciwko euro, jednak bardzo kiepski odczyt PMI (47,4) wyhamował wszelkie większe wzrosty. Pierwszy szacunek PKB w 3 kw. przekroczył prognozę, wykazując wzrost o 0,5% w ujęciu rok do roku wobec oczekiwanych +0,3%. To jednak wiadomość drugoplanowa wobec wydarzeń w Grecji.

Na amerykańskim froncie danych wskaźnik ISM dla sektora wytwórczego spadł z 51,6 do 50,8 (prognoza 52,0), aczkolwiek poszczególne elementy indeksu przedstawiały już nieco bardziej pesymistyczny scenariusz. Nowe zamówienia wypadły nieźle, osiągając poziom powyżej 50 po raz pierwszy od 4 miesięcy.

Poziom zapasów w przedsiębiorstwach natomiast spadł. Wyprzedaż na Wall Street trwała wczoraj w najlepsze; S&P w dwa dni spadł do poziomu sprzed tygodnia. Kłopoty w Europie oraz ogłoszone przez spółkę MF Global bankructwo wyraźnie zaciążyły nad sektorem finansowym. DJIA stracił 2,48%, S&P 2,79%, a Nasdaq 2,89%.

Nadchodzące wydarzenia gospodarcze
(Wszystkie czasy w GMT)

• Wielka Brytania Wystąpienie Jenkinsa z Banku Anglii (10:45)
• USA Liczba wniosków o kredyt hipoteczny MBA (11:00)
• USA Raport Challengera nt. cięć w zatrudnieniu (11:30)
• USA Zmiana poziomu zatrudnienia wg ADP (12:15)