czwartek, 27 października 2011

27.10. Grecja na razie uratowania – wkrótce dane o PKB USA

Mads Kofoed, Macro Strategist, Saxo Bank

Europejscy przywódcy uzgadniają większy EFSF, redukcja długu Grecji
Dotychczas nienadążający za dyktatem rynku przywódcy dręczonej problemami Unii Europejskiej w końcu zdołali nieco wyprzedzić jego oczekiwania. UE podjęła decyzję o m.in. zwiększeniu Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej do 1 biliona euro i zezwoliła na redukcję zadłużenia Grecji.

Nie dziwi zatem, że kontrakty futures na akcje intensywnie rosną, zaś para EURUSD raczej nie miała trudności z pokonaniem progu 1,40. Więcej o wczorajszych wydarzeniach w dzisiejszym FX Update.



PKB Stanów Zjednoczonych ma przyspieszyćPo odnotowanym w II kwartale całkowicie rozczarowującym wzroście o 1,3% (w skali roku!) zgodnie z oczekiwaniami analityków w III kwartale można się spodziewać zdecydowanie bardziej pozytywnej zmiany o 2,5%.

Pomimo tego że w okresie tym pojawiło się sporo sygnałów mogących świadczyć o zbliżaniu się recesji, wydaje się, że gospodarka rosła wystarczająco szybko, by utrzymać w ryzach stopę bezrobocia (ale nie szybciej). Drugą stroną medalu jest w tym przypadku to, że 1,3% nie wystarczy, by istotnie obniżyć stopę bezrobocia i wyeliminować ryzyko powrotu recesji na pełną skalę.

27.10. EU summit

Steen Jakobsen, Chief Economist, Saxo Bank

Zaistniała sytuacja rozczarowuje tuż przed ogłoszeniem Wielkiego Planu, wpisując się jednocześnie w ton poprzednich decyzji władz UE. Decydenci stawiają niewielki krok naprzód, lecz tym razem płacą za to wysoką cenę (zgodnie z aktualnymi przeciekami), ponieważ jest to ewidentnie ponowne odwlekanie bardziej stanowczych działań.

Rynek zadowoli się „czymkolwiek” ponad „nic”. „Nic” tak naprawdę nigdy nie wchodziło w rachubę i rynek może świętować brak rozwiązania po raz n-ty, podczas gdy decydenci zalewają rynek pieniędzmi w nadziei na zakończenie kryzysu związanego z niewypłacalnością,.

Teraz kolejnym etapem w gospodarce będzie spowolnienie wzrostu, recesja lub cięcia oprocentowania przez EBC i w końcu dodruk pieniądza.

Środowy szczyt prawdopodobnie zapisze się w historii jako Waterloo Unii Europejskiej, ponieważ oznacza koniec 12-letniego okresu „relatywnych sukcesów” UE, euro i EBC. Taki stan rzeczy nie mógł trwać wiecznie i w rezultacie historyczne wysiłki władz unijnych zawiodły w budowie fundamentu prawdziwie zjednoczonej Europy, czyli unii fiskalnej. Od tej chwili coraz częściej będziemy mogli oglądać Europę ograniczającą się do starych tematów – bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, a mniej skupioną na sprawach gospodarczych.

Ograniczona w stosunku do niegdysiejszych wspaniałych planów wizja europejska mogłaby się spełnić po przyjęciu poprawionych regulacji, lecz perspektywa wielkiej napoleońskiej wizji amerykańskiego snu w Europie gwałtownie się oddala.

27.10. Euro zyskuje po porozumieniu w sprawie redukcji zadłużenia Grecji

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Najważniejszą wiadomością w trakcie sesji azjatyckiej była informacja o osiągnięciu porozumienia w sprawie 50%-owej dobrowolnej redukcji zadłużenia Grecji wobec prywatnych posiadaczy obligacji.

W rezultacie euro zaczęło gwałtownie zyskiwać, powracając do wczorajszych maksimów, a w końcu nieznacznie je przekraczając.

Redukcja długu o 50% pomoże zredukować zadłużenie Grecji do 120% PKB (zgodnie z wcześniejszymi komentarzami kanclerz Merkel), zaś lewarowanie EFSF zostanie zwiększone 4 – 5-krotnie do 1 biliona euro.

Jeżeli chodzi o terminy, wprowadzenia nowych ram EFSF można spodziewać się do końca listopada, drugi pakiet pomocowy dla Grecji powinien pojawić się do końca roku, zaś wymiana obligacji nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Poza tym problemy miał funt brytyjski, który ucierpiał po rozczarowującym wyniku badania trendów CBI (łączne zamówienia na poziomie -18, czyli najniżej od prawie roku), podczas gdy dolarowi australijskiemu zaszkodziły zbyt częste wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego dotyczące łagodzenia polityki pieniężnej po wczorajszych danych o inflacji, która okazała się niższa od prognoz.

Para EURCHF osiągnęła tymczasem najniższy poziom od prawie 3 tygodni, spadając poniżej 1,22, jednak pogłoski o planowanych przez szwajcarski bank centralny zakupach pomogły jej odzyskać kondycję.

Dane ze Stanów okazały się zasadniczo lepsze od prognoz – zamówienia dóbr trwałych spadły mniej od oczekiwań o 0,8%, przy czym dane nieuwzględniające sektora transportowego okazały się zdrowsze, osiągając wzrost o 1,7%. Poprawa sytuacji w UE i lepsze dane krajowe przyczyniły się też do umiarkowanych wzrostów na Wall Street – DJIA wzrósł o 1,39%, S&P zyskał 1,05%, zaś Nasdaq 0,46%.

Najbliższe wydarzenia ekonomiczne
(wszystkie godziny w czasie GMT)
• Przemówienie Jensa Weidmanna z EBC – UE (12.00)
• Szacunek PKB za III kwartał – Stany Zjednoczone (12.30)
• Liczba pierwszych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – Stany Zjednoczone (12.30)
• Indeksu zaufania konsumentów Bloomberg – Stany Zjednoczone (13.45)
• Liczba niezakończonych transakcji sprzedaży nieruchomości mieszkalnych – Stany Zjednoczone (14.00)
• Indeks aktywności w sektorze produkcyjnym Fedu z Kansas City – Stany Zjednoczone (15.00)