poniedziałek, 10 stycznia 2011

Wiadomości FX: Dane o zatrudnieniu w USA nie sprostały oczekiwaniom

www.saxobank.pl
Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem publikacji raportu o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Rynek oczekiwał pozytywnego wyniku po ukazaniu się mocnego raportu ADP kilka dni wcześniej. Kluczowa liczba rozczarowała (103 tys. wobec oczekiwanych 150 tys.), lecz jeżeli weźmiemy pod uwagę korektę wyniku z poprzedniego miesiąca, dane za grudzień okażą się zbliżone do prognoz. Sporo uwagi przykuł spadek o 0,4% stopy bezrobocia do 9,4% - jednak za taki stan rzeczy najpewniej odpowiada spadek liczby osób na rynku pracy, a nie zwiększona liczba nowych etatów. Spadająca stopa bezrobocia może cieszyć, ale fundamenty nie są już tak zachęcające.

Reakcja rynku była dość gwałtowna, lecz koniec końców dolar zwyżkował wobec większości walut, a indeks dolarowy powrócił na poziom z początku grudnia. Największy wzrost widać było w stosunku do euro, które zmaga się z nieustającym problemem zadłużenia krajów peryferyjnych (warto przyjrzeć się w tym tygodniu dużym aukcjom obligacji portugalskich, hiszpańskich i włoskich). Do tego dochodzą również pogłoski o tym, że Szwajcarski Bank Narodowy nie przyjmuje już portugalskiego długu jako zabezpieczenia, jak również że Francja i Niemcy namawiają Portugalię do sięgnięcia po pakiet ratunkowy. Euro z łatwością przełamało poziomy wsparcia po drodze do minimum z początku września. Dolar kanadyjski za to dobrze sobie radził po publikacji mocnego raportu o zatrudnieniu (22 tys. utworzonych etatów, stabilna stopa bezrobocia 7,6%) i potwierdził przełamanie parytetu. Wall Street wciąż nie mogła pogodzić się z wynikiem NFP – wszystkie indeksy dołowały; DJIA o 0,19%, S&P o 0,18%, a Nasdaq o 0,25%, co nie zmienia tego, że rynki akcji zakończyły na plusie szósty tydzień z rzędu.

Na rynkach towarowych wieść o zamknięciu rurociągu na Alasce wywołała obawy o podaż, co przełożyło się na zwyżkę kursu ropy naftowej o 1,8%. Najnowsze dane IMM wskazują, że w okresie objętym badaniem zamknięto długie pozycje na złocie o wartości 1,8 mld USD, a do tego otworzono krótkie pozycje za 0,7 mld USD. Co więcej, traderzy techniczni zwracają uwagę na to, że w zeszły czwartek złoto po raz pierwszy od 106 dni zamknęło sesję poniżej 55-dniowej średniej kroczącej.

Dzisiejsza sesja europejska to Indeks Cen Domów Halifax w Wielkiej Brytanii, dynamika sprzedaży detalicznej w Szwajcarii, aktywność w sektorze produkcyjnym w Szwecji, inflacja CPI w Norwegii oraz indeks zaufania inwestorów Sentix w strefie euro. W Ameryce Północnej tydzień rozpoczyna się raczej powoli – mamy tu jedynie liczbę udzielonych pozwoleń na budowę w Kanadzie oraz publikację prognozy gospodarczej Banku Kanady.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz