www.saxobank.pl
Chiny nadal publikują dobre wyniki swojego sektora produkcyjnego – jednocześnie jednak publikacje takie mogą okazać się bodźcem do kolejnej podwyżki stop procentowych w Państwie Środka. Od Stanów Zjednoczonych oczekuje się naśladowania Chin – dziś kolejny mocny raport o produkcji od ISM.
Coraz bliżej do podwyżki stóp w Chinach?
Chiński sektor produkcyjny od dwóch lat publikuje najczęściej dobre dane – w 2011 r. nic się nie zmienia, ponieważ oficjalny indeks PMI w sektorze produkcyjnym wykazał w styczniu wzrost do poziomu 52,9. Jest to jednak pewne spowolnienie w stosunku do grudniowego poziomu 53,9. Indeks już od 23 kolejnych miesięcy utrzymuje się powyżej 50 – ostatni odczyt poniżej 50 to 49 z lutego 2009 (inny indeks PMI sektora produkcyjnego od HSBC również sugeruje dalszy wzrost, osiągając 54,5, co stanowi bardzo niewielką poprawę w stosunku do grudniowego poziomu 54,4).
Jak na razie całkiem nieźle, jednak nie wszystkie komponenty raportu były tak pozytywne. Liczba nowych zamówień spadła do 54,9 w stosunku do 55,4 miesiąc wcześniej – był to najniższy odczyt od sierpnia zeszłego roku, ale jeszcze istotniejszy jest wzrost cen środków produkcji, których indeks wzrósł do 69,3 w stosunku do 66,7 w poprzednim okresie. Poza listopadem zeszłego roku, gdy odnotowano poziom 73,5, obecnie znajdujemy się na najwyższym poziomie od kwietnia 2010 r., co sugeruje, że w wielu obszarach chińskiej gospodarki widoczna staje się presja inflacyjna. Przy mierzonej urzędowym wskaźnikiem CPI inflacji na poziomie 4,6% r/r i cenach żywności, które w trakcie dwunastu miesięcy wzrosły o 9,6%, ponowna interwencja Ludowego Banku Chin w postaci podniesienia stopy rezerw obowiązkowych lub stóp procentowych jest tylko kwestią czasu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz